Nie od wczoraj wiadomo, że tytuł Królowej Polskiej Kinematografii należy się Animacji. Żadna inna technika filmowa nie przyniosła takich i tak wielu zaszczytów polskiej kulturze, jak właśnie Ona. W okresie swojej największej świetności, w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, zjawisko zwane Polską Szkołą Animacji, było jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie marek polskiej sztuki, zaś ilość sprzedanych za granicę licencji zapewnił polskiemu filmowi animowanemu pozycję najlepszego artystycznego towaru eksportowego. Przed ’89 rokiem polska publiczność była tego świadoma, gdyż za sprawą tzw. „dodatków” prezentowanych w kinach przed pełnometrażowymi filmami, miała możliwość śledzenia na bieżąco kolejnych dokonań naszych wspaniałych artystów i prężnie działających studiów w Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. W nowych, kapitalistycznych realiach, ta chlubna tradycja promocji krótkiego metrażu odeszła do lamusa. W efekcie polska publiczność kinowa straciła kontakt z jedną z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki – autorską animacją dla dorosłych, która obecnie, co i rusz potwierdza swoją zasłużoną pozycję w Królestwie Polskiej Kinematografii, broniąc – nie raz jako jedyna – jej dobrego imienia.
***
CZYM JEST „O!PLA”?
Realizowany od 2013 roku OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL ANIMACJI “O!PLA” („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation”) jest oddolną/niezależną inicjatywą D.I.Y. będącą przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem (w każdym wieku!), a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki.
W ciągu sześciu lat swego istnienia O!PLA stała się rozpoznawalną i szanowaną na całym świecie marką promującą i wspierającą polską animację, zaś zamierzony na początku cel (od)budowy relacji Artysta-Widz-Artysta jest konsekwentnie i z sukcesem realizowany.
Od samego początku ambicją O!PLA było docieranie ze sztuką animacji nie tylko do dużych, ale przede wszystkim do mniejszych ośrodków w kraju. Pierwsza edycja festiwalu (2013) odbyła się w 21. miejscowościach (20 miast i jedna wieś). Druga edycja (2014) w 44. miejscowościach (39 miast i 5 wsi). Edycja trzecia zawędrowała do 51. miejscowości (47 miast i 4 wsie). Edycja czwarta w 69. miejscowościach w kraju (62 miasta i 7 wsi) oraz 55. miastach na 6. kontynentach. Edycja jubileuszowa w 65. Polskich miejscowości. Zeszłoroczna (2018), szósta edycja ustanowiła do tej pory rekord goszcząc w 86. miejscowościach.
https://polskaanimacja.wordpress.com/about/
W 2019 roku OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL ANIMACJI “O!PLA” również w Skołyszynie!
Skołyszyn; 19 - 22 marca 2019