17 września 2014 roku Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Rzeszowie ogłosił wyniki konkursu organizowanego w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK 2014. Przedmiotem konkursu było jedno, wybrane przez instytucję – adresata konkursu, najbardziej oryginalne wydarzenie, wcześniej nie realizowane w bibliotece, zgodne z hasłem TB, które w tym roku brzmiało „Czytanie łączy pokolenia”.
ZO SBP w Rzeszowie przyznał nagrody i wyróżnienia następującym bibliotekom:
I MIEJSCE– Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie
II MIEJSCE– Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie
III MIEJSCE– Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
WYRÓŻNIENIA:
„Czytanie łączy pokolenia” to hasło towarzyszące tegorocznym obchodom
XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8- 15 maja 2014 r.) w Skołyszynie, Harklowej i Święcanach. W ramach OTB trzy biblioteki zorganizowały wiele spotkań, warsztatów, wystaw i lekcji bibliotecznych. Działaniem zgłoszonym do konkursu i wyróżnionym przez jury był rodzinny konkurs plastyczny "Nietypowa książka".
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (tegoroczne hasło: "Czytanie łączy pokolenia") Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie zorganizował rodzinny konkurs plastyczny "Nietypowa książka".
Książka o niestandardowym kształcie, wykonana przez dzieci i ich rodziców dowolna techniką, według regulaminu zawierać miała wiersze polskich poetów. Celem konkursu była bowiem popularyzacja twórczości rodzimych autorów, kształtowanie u młodego czytelnika wrażliwości na piękno i estetykę książki oraz wzmocnienie więzi rodzinnych, stworzenie okazji do wspólnego, twórczego działania.
Rezultaty pracy dzieci i ich rodziców mile zaskoczyły organizatorów konkursu, którzy mieli świadomość, że zadanie jest niezmiernie trudne. Uczestnicy musieli bowiem, wykazać się dużą wyobraźnią i oryginalnymi pomysłami oraz włożyć bardzo wiele pracy w przygotowanie nietypowej książki. Przy pracy nad książką ważne było zastosowanie technik umożliwiających działanie wszystkim członkom rodziny.
Na konkurs zgłoszone zostały m. in. książki o kształcie Polski, lokomotywy, różnych postaci z bajek, kwiatka, motyli i innych zwierząt. Pojawiły się książki przypominające zwodzony zamek, ul oraz Panią Wiosnę. Prace wykonane były zazwyczaj z drewna, plastiku, papieru, tekturek oraz różnych tworzyw sztucznych.
Rozstrzygnięcie konkursu połączonego z rozdaniem dyplomów i nagród odbyło się 14 maja 2014 roku w GOKiCz w Skołyszynie.
Podczas spotkania uczestnicy konkursu odgadywali zagadki zadawane przez prowadzącą spotkanie babcię oraz rozmawiali na temat bajek i baśni czytanych dzieciom przez ich rodziców i dziadków. Kierownik GOKiCz w Skołyszynie - Marta Gąsiorowka wręczyła 19 laureatom konkursu pamiątkowe dyplomy i nagrody.